Co wydarzyło się tej wiosny?

Katarzyna Tubylewicz w swojej książce “Bardzo zimna wiosna” (https://www.taniaksiazka.pl/bardzo-zimna-wiosna-tom-1-katarzyna-tubylewicz-p-1351298.html) opowiada kryminalną historię tajemniczego zabójstwa i przedstawia proces śledztwa, szukania dowodów i rzucania oskarżeń. Dlaczego wiosna tego roku okazała się być taka zimna?

Spokojne, niedzielne zakupy. Nic nie zapowiada tego, co niedługo ujrzy światło dzienne. Na jednym ze sztokholmskich parkingów, pod supermarketem, przypadkowy klient zauważa opuszczony samochód marki volvo, a w nim, ku swojemu ogromnemu zdziwieniu- zwłoki. Ofiarą jest starsza kobieta, której usta wypełniają pogniecione gazety. Rozpoczyna się śledztwo, któremu przyświeca jedno pytanie. Komu zależało na śmierci zamożnej i szanowanej osiemdziesięcioparolatki, która tak chętnie udziela się w sprawach charytatywnych? Sprawę prowadzi komisariat w Nacka Strand, inspektorzy kryminalni Jens Vikander i Björn Fagel analizują kilka tropów, aby dowiedzieć się kto stoi za morderstwem Grety Sjöwall. Trop, który najbardziej wzbudza ich ciekawość, to młodzi uchodźcy z Afganistanu, którzy byli częstymi gośćmi w domu staruszki.
Tymczasem okazuje się, że Ewa, która od niedawna opiekowała się panią Gretą, także skrywa swoje tajemnice. Śledztwa nie ułatwia także kryzys, który dosięga szwedzką policję.

Czy Vikander i Fagel rozwiążą tajemniczą, kryminalną zagadkę? Jaki był motyw zabójstwa i kto ośmielił się na tak odważny krok, pozostawiając ciało w miejscu publicznym? Czy policja doprowadzi śledztwo do końca, pomimo zbliżającego się wielkimi krokami kryzysu?

Kim jest autorka kryminału?

Katarzyna Tubylewicz to polska pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka języka szwedzkiego. Pisze książki z gatunków: kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna, literatura faktu, literatura podróżnicza, literatura popularnonaukowa oraz poradniki. Z jej twórczością można spotkać się także w czasopismach i książkach turystycznych. Współpracuje także przy tworzeniu map i atlasów. Inne znane książki autorki to m.in.: “Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, “Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, “Ostatnia powieść Marcela”, “Rówieśniczki” oraz “Własne miejsca”. Przy współpracy z innymi autorami napisała: “Szwecja czyta. Polska czyta”, “Jestem mamą. Zbiór prawdziwych historii o macierzyństwie” oraz “Sztokholm”. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współdziała przy tworzeniu „Gazety Wyborczej”, a także prowadzi zajęcia z kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com